«Հայ դատ» հիմնադրամը շահույթ չհետապնդող ոչ առևտրային կազմակերպություն է։
Հիմնադրամի աշխատանքները միտված են Հայկական հարցի բազմակողմանի ուսումնասիրությանը, արտերկրում հայկական շահերի պաշտպանությանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի միջազգայնացմանը, արցախահայության իրավունքների շուրջ միջազգային զորակցության ապահովմանը, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ու փոխհատուցման խնդիրների քննարկմանը և այլն։
Իր առջև դրված նպատակների իրագործմանը հասնելու համար «Հայ դատ» հիմնադրամն իրականացնում է ոլորտային հետազոտություններ, ինչպես ակադեմիական, այնպես էլ գիտահանրամատչելի և ուսումնատեղեկատվական հրատարակություններ, կազմակերպում է տարաբնույթ քննարկումներ և՛ Հայաստանում, և՛ արտերկրում։
Հայ դատի պայքարի ներկա առաջնահերթությունների վերաբերյալ միջազգային իրազեկվածության բարձրացման համար՝ Հիմնադրամը հաճախ կազմակերպում է օտարազգի քաղաքական գործիչների, լրագրողների, ակադեմիական ու մտավորական անձանց այցելություններ Հայաստան։
Կարևորելով երիտասարդ սերնդի կրթությունը միջազգային հարաբերություններում հանրային դիվանագիտության գործիքակազմով հայկական շահերի պաշտպանության համատեքստում՝ «Հայ դատ» հիմնադրամն իրականացնում է նաև երիտասարդական վարժողական ծրագրեր։
«Հայ դատ» հիմնադրամը ներգրավված է Հայ դատի հանձնախմբերի ու գրասենյակների միջազգային ցանցի աշխատանքներում և ըստ անհրաժեշտության օժանդակում է վերջիններիս՝ Հայաստանում կամ Հայաստանին ուղղակի առնչվող իրենց աշխատանքներում։
Հիմնադրամը ձգտում է համագործակցել բոլոր համախոհ պետական և մասնավոր հաստատությունների ու կազմակերպությունների հետ՝ ջանքերի համադրման և կարողությունների ընդլայնման նպատակով։
Հիմնադրամի տնօրենն է Կիրո Մանոյանը։